چهارصد و هفتاد و هشت گونه گیاهی در پناهگاه حیات وحش موته

چهارصد و هفتاد و هشت گونه گیاهی در پناهگاه حیات وحش موته اصفهان.

پناهگاه حیات وحش موته با ۴۷۸ گونه گیاهی دارای بالاترین تعداد گونه در بین مناطق تحت مدیریت حفاظت محیط زیست در استان اصفهان است.

banner2

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست اصفهان(پاما)، پناهگاه حیات وحش موته زیستگاه انواع گیاهان بوته ای و درختچه ای به ویژه درمنه، گون، خارشتر، بادام کوهی، پسته کوهی و انجیروحشی است و در مجموع ۴۷۸ گونه گیاهی متعلق به ۲۴۰ جنس و ۵۳ خانواده در این منطقه شناسایی شده است.

همچنین در این منطقه تعداد ۲۵ گونه پستاندار، ۸۸ گونه پرنده، ۲۵ گونه خزنده و یک گونه دو زیست در پناهگاه حیات وحش موته شناسایی و ثبت شده است.

آهوی ایرانی شاخص جانوری در دشت موته است. قوچ و میش، کل و بز،پلنگ،گربه وحشی، کفتار، گرگ، شغال، روباه، گراز، انواع جوندگان، انواع خزندگان، انواع پرندگان ازجمله کبک،تیهو، کوکرشکم سیاه، انواع چکچک، انواع چکاوک، شاهین، بالابان، دلیجه و کرکس از گونه های جانوری دیگر در این منطقه است.

پناهگاه حیات وحش موته با مساحت ۲۰۵ هزارهکتار در شمال غربی استان، از وسیع ترین مناطق چهارگانه اصفهان در شهرستان های میمه، محلات و گلپایگان قراردارد.

بر اساس ماده ۳ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست عرصه های طبیعی با عنوان پارک های ملی، آثار طبیعی ملی، پناهگاه حیات وحش و منطقه حفاظت شده با عنوان مناطق چهار گانه تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست کشور قرار دارد که هر گونه دخل و تصرف در اراضی مشمول این مناطق، تابع مقررات ویژه ای بوده و سازمان حفاظت محیط زیست قائم مقام کلیه سازمان ها و وزارتخانه های دیگر است، تعیین مناطق چهارگانه و تصویب حدود این مناطق از وظایف و اختیارات شورای عالی حفاظت محیط زیست می باشد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.