دیدار رسمی معصومه ابتکار در حاشیه سفر رییس جمهور به پاریس

معصومه ابتکار در اولین ساعات پیوستن به هیات جمهوری اسلامی ایران در پاریس با وزیر امور خارجه فرانسه دیدار و گفت و گو کرد.

1981447

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست ، در ابتدای این دیدار مروری بر توفیق های به دست آمده از توافق پاریس در دسامبر ۲۰۱۵ برای نیل به مقابله با پدیده گرمایش جهانی که ایران از آن آسیب های فراوانی دیده صورت گرفت و موضوع در ابعاد گسترده اقتصادی، اجتماعی، محیط زیستی، بهداشتی و همچنین انرژی بررسی شد.

لوران فابیوس وزیر امور خارجه فرانسه و رییس نشست متعاهدین کنوانسیون تغییرات آب و هوایی (COP21) ضمن قدردانی مجدد از نقش موثر ایران در ارایه مشورت ها به ریاست نشست مذکور در فرآیند شکل گیری مذاکرات و اقداماتی که نمایندگان ایران برای به ثمر نشستن ابعاد گسترده توافق پاریس انجام داد، بر مبادله تجربه و سرمایه گذاری در بهینه سازی مصرف انرژی و استفاده از انرژی های جایگزین خورشیدی و بادی در ایران اعلام آمادگی کرد.

وی با اشاره به شرایط مساعد ایران برای بهره وری از نیروگاههای خورشیدی و بادی تاکید کرد: زمینه های بسیار مساعدی برای همکاری های فنی و سرمایه گذاری شرکت های فرانسوی، چه برای تولید و چه احداث این نیروگاهها وجود دارد.

فابیوس همچنین همکاری در زمینه کاهش آلودگی هوا با ارتقای  استانداردهای گازهای خروجی به یورو ۵ و یورو ۶ را مورد تاکید قرار داد.

معصومه ابتکارنیز  در این دیدار رسمی با اشاره به پیروزی چند جانبه گرایی، چه در مسیر مذاکرات هسته ای و چه در توافق نامه پاریس به عنوان مدلی موفق و کارآمد با قابلیت تعمیم به معضلات تنش زا در ابعاد جهانی، بر ضرورت گفتگو و بسط این روش و الگوی کاری در شرایط کنونی تاکید کرد.

ابتکار با اشاره به تجربه گذشته همکاری بین ایران و فرانسه در زمینه آلودگی هوا که حدود یک دهه پیش برای شهر شیراز با طراحی شبکه سنجش و پایش کیفیت هوا و توسعه مدل ریاضی شبیه سازی پخش و پراکنش غلظت انواع آلاینده ها صورت گرفت، افزود: ایجاد نوعی همکاری که بتواند علاوه بر مخاطب قرار دادن مباحث آلودگی هوا در مقیاس شهری و محلی، زمینه ساز اقدامات عملی در مقابله با گرمایش جهانی و اجرای توافق نامه پاریس باشد، ضروری به نظر می رسد.

معاون رییس جمهوری اسلامی ایران گفت:

توافقنامه پاریس در قالب برنامه مشارکت ملی داوطلبانه ایران به تصویب هیات وزیران رسیده و در پیش نویس سند برنامه ششم توسعه کشور نیز به نحوی گنجانده شده که متضمن گام های مهمی در این زمینه باشد. چرا که ایران براساس محتاطانه ترین برآوردها بین نه دهم تا یک و نیم درجه سلیسیون افزایش دما را نسبت به صد و پنجاه سال گذشته داشته و با توجه به تغییر الگوهای بارشی و تهدید منابع آب شرب می بایست اقدام نماید.

ابتکار گفت: انتظار می رود با مبادله سند تفاهم نامه همکاری زیست محیطی میان دو کشور در این سفر، تلاش های عملیاتی و ملموس برای همکاری های دوجانبه در زمینه آلودگی هوا، مقابله با پدیده گرمایش جهانی و تقلیل انتشار گازهای گلخانه ای، همچنین آماده سازی بخش کشاورزی و جنگل برای سازگاری با افزایش میانگین دما، تالاب ها و حفاظت اکوسیستم های زنده و مدیریت بر پسماندهای الکترونیک در چارچوب کنوانسیون بازل که مرکز منطقه ای آن در ایران فعال است، صورت گیرد ومنافع این همکاری به تمام کشورهای هم مرز ایران به ویژه کشورهای عضو اکو تعمیم یابد.

شایان ذکر است که امروز بعد از ظهر تفاهم نامه زیست محیطی میان دو کشور ایران و فرانسه در حضور روسای جمهور دو کشور به امضاء خواهد رسید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.