حفاظت از تالاب ها بدون کنترل اقدامات توسعه ای در حوضه آبریز آنها میسر نیست

مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت:

تالاب ها حفظ نمی شوند مگر اینکه بتوانیم اقدامات توسعه ای در حوضه آبریز آنها را تحت کنترل قرار دهیم که برای این منظور برنامه مدیریتی توسعه پایدار در بخش کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تعریف و پیاده سازی شد.

2891_764

محسن سلیمانی روزبهانی مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران در مراسم امضاء سند فاز سوم همکاری در احیاء دریاچه ارومیه با UNDP (دفتر عمران سازمان ملل متحد) و دولت ژاپن که عصر امروز در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت: با اجرای پروژه کشاورزی پایدار در حوضه آبریز دریاچه ارومیه، به صورت میانگین ۳۵ درصد در مصرف منابع آبی صرفه جویی شده است.

وی افزود: بررسی ها نشان می دهد با اجرای طرح کشاورزی پایدار، (به تفکیک) ۳۰ درصد در مهاباد، ۳۰ تا ۳۵ درصد در سلماس، ۵۰ درصد در میاندوآب و ۴۵ تا ۵۳ درصد در ارومیه در منابع آبی در بخش کشاورزی صرفه جویی شده است.

مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران تاکید کرد: تالاب ها حفظ نمی شوند مگر اینکه بتوانیم اقدامات توسعه ای در حوضه آبریز آنها را تحت کنترل قرار دهیم که برای این منظور برنامه مدیریتی توسعه پایدار در بخش کشاورزی در حوضه آبریز دریاچه ارومیه تعریف و پیاده سازی شد.

سلیمانی گفت: سازمان محیط زیست طی چند سال گذشته حرکتی را آغاز کرده مبنی بر اینکه رویکردها و مسیر خود را از حفاظت از مناطق تالابی تغییر داده و از صرف نگاه به مناطق حفاظت‌شده به منابع آبریز اکوسیستم نیز متمرکز شده است.

وی ادامه داد: باید برای حفظ شریان‌های حیاتی و حقابه‌ای که به دلیل توسعه ناپایدار از آنها دریغ شده است، داشته باشیم. برای پیاده‌سازی این رویکرد، با کمک سازمان جهاد کشاورزی و دولت ژاپن، موضوع مدل سازی مشارکت مردم و استقرار کشاورزی پایدار بسیار مهم است. تا زمانی که مردم مشارکت نداشته باشند، نمی‌توانیم بگوییم تالاب‌ها احیا می‌شوند.

سلیمانی تاکید کرد: بخش عمده آب در حوضه دریاچه ارومیه در کشاورزی مصرف می شود که اگر شاهد تغییر رفتار کشاورزان در این بخش نباشیم نمی توانیم شاهد احیای دریاچه ارومیه باشیم.

مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: پروژه کشاورزی پایدار از سال ۲۰۱۴- ۲۰۱۵ آغاز شد که در فاز اول ۴۱ روستا و فاز دوم ۷۵ روستا را تحت پوشش قرار داد.

وی گفت: حدود ۲۵۰ روستا در زون پارک ملی دریاچه ارومیه واقع شده که امیدواریم به ترتیب تمام آنها را تحت پوشش این پروژه قرار دهیم.

مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت در این پروژه، رویکرد، مهندسی نیست و تمرکز بر کار جوامع محلی و فراهم کردن فضای مناسب برای مشارکت آنها است و از این رو بیش از ۲۲ هزار و ۵۰۰ نفر- روز را صرف موضوع اعتمادسازی با جوامع محلی کردیم.

سلیمانی درخصوص دستاوردهای این پروژه گفت: تلاش کردیم در قالب این پروژه موضوع مسئولیت اجتماعی را در راستای احیای دریاچه ارومیه در بخش دولتی، خصوصی و مردم بومی تقویت کنیم، بیش از هشت هزار کشاورز در این پروژه مشارکت کردند و نزدیک به دو هزار کشاورز به عنوان مبلغ این طرح به ایفای نقش پرداختند که نتیجه آن صرفه جویی ۳۵ درصدی در مصرف منابع آب شد.

مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: همچنین ۱۲ سازمان مردم نهاد ملی و محلی در اجرای این پروژه مشارکت داشتند و ۲۰۰ کارشناس در قالب شرکت های فنی- مهندسی و تعاونی های محلی مشغول به کار هستند.

برای نخستین بار پس از یک دهه سطح تراز دریاچه ارومیه مثبت شد

پرویز آراسته مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی نیز در این مراسم گفت: سطح تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با زمان مشابه  در سال گذشته ۹ سانتیمتر افزایش داشته و به ۱۲۷۰.۷۸ متر بالاتر از سطح آب های آزاد رسیده است.

آراسته سطح تراز دریاچه ارومیه در مقایسه با زمان مشابه ۹ سانتیمتر افزایش داشته است و به یک‌هزار و ۲۷۰٫۷۸ متر بالاتر از سطح آب های آزاد رسیده است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود با گرم شدن هوا و ذوب شدن برف‌ها و ادامه بارندگی‌های بهاره، ارتفاع آب دریاچه بیشتر شود.

این مقام مسئول با بیان اینکه رژیم بارش‌ها تغییر کرده است، گفت: خوشبختانه رژیم بارش‌ها از باران به برف تغییر کرده و در ارتفاعات برف خوبی داریم و بر این اساس پیش‌بینی می‌کنیم تا اردیبهشت ماه ورودی آب به دریاچه را داشته باشیم و با این روند امیدواریم عرصه آبی دریاچه ارومیه به بیشتر از ۳ هزار کیلومتر مربع برسد.

آراسته تصریح کرد: دریاچه به حالت تثبیت رسیده است و با وجود اینکه میزان بارندگی‌ها ۹ درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته است، اما به دلیل دمای پایین هوا، رطوبت خاک، لایروبی رودخانه‌های اطراف دریاچه ارومیه و انتقال حوضه به حوضه آب، سطح تراز آب دریاچه ارومیه بالاتر آمده است و امیدواریم در ۵ سال بعدی بتوانیم ۶۵۰ میلیون مترمکعب آب را به دریاچه ارومیه برسانیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.