توضیحات سازمان حفاظت و محیط زیست درباره خبر ذبح گوزن های اروپایی در باغ ارم؟

ذبح گوزن های اروپایی در باغ ارم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام)، سید مجید خرازیان مقدم  با اشاره به انتشار خبر ذبح گوزن اروپایی با مجوز سازمان حفاظت محیط زیست ، گفت: مجتمع تفریحی ، ورزشی ارم سبز طی نامه ای به اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران درخواست کرد به علت ازدیاد جمعیت گله گوزنهای زرد و قرمز اروپایی موجود در باغ وحش ارم و تعدیل جمعیت آنها ، تعدادی از آنها را ذبح نموده و به مصرف گوشتخواران مجموعه مذکور رسانیده شود .

 

وی توضیح داد: گونه های فوق الذکر گونه غیربومی و وارداتی بوده اند و به طور کلی گونه های جانوری باغ وحشی غالباً ارزش حفاظتی و رهاسازی در طبیعت را ندارند و چنانچه دچار تولید مثل درون گروهی و یا خودگشنی شوند حتی ارزش ژنتیکی قابل توجهی هم نخواهند داشت .

 

مقدم با بیان اینکه ارزشهای اکولوژیکی گونه های باغ وحشی بسیار ناچیز بوده و به دلایل متعدد در مطالعات ژنتیکی هم غالبا نمی توان آنها را معیار قرار داد، افزود: در باغهای وحش با توجه به افزایش تعداد جمعیت این گونه ها و ثابت و محدود بودن فضای نگهداری آنها ، احتمال شیوع بیماری و سایر آسیب ها در بین افراد جمعیت افزایش یافته و چنانچه نسبت به تعدیل جمعیت آنها اقدام نگردد در مواردی تمام جمعیت تلف خواهند شد .

 

وی اذعان داشت: در مورد اخیر نیز ذبح این حیوانات شامل افراد پیر و ناتوان بوده که در جمعیت و پویایی آن نقش مهمی را ایفا نمی کردند و بعد از مدتی خودبخود دچار مرگ و میر می شدند .

 

مقدم با تاکید بر اینکه به منظور تعدیل جمعیت مازاد گونه های جانوری نگهداری شده در باغهای وحش، گزینه های دیگر مانند انتقال جمعیت مازاد به سایر مراکز که متقاضی می باشند باید در اولویت قرار گیرند، اظهار داشت: این موضوع از طریق ادارات کل حفاظت محیط زیست استانی به باغ های وحش ابلاغ گردیده است  و لازم است مالکین باغهای وحش ضمن تعامل بیشتر با یکدیگر برای تعدیل جمعیت  گونه های جانوری مازاد ، گزینه انتقال و یا مبادله گونه های مذکور را در اولویت قراردهند.

 

وی با بیان اینکه موضوع حقوق حیوانات و ارزش قائل شدن برای حق زیستن کلیه گونه های جانوری همواره مد نظر سازمان حفاظت محیط زیست بوده است، گفت: حفاظت از تنوع زیستی کشور و ارتقاء سطح حفاظتی گونه های جانوری بومی و بویژه گونه های جانوری در معرض تهدید همواره جزء اولویتهای سازمان بوده و بدین منظور اتخاذ سیاست ها و تدابیر لازم برای کاهش فشار بر جمعیت گونه های جانوری موجود در طبیعت  همواره مد نظر این سازمان بوده است .

 

مقدم با اشاره به تهیه و تدوین دستورالعمل مراکز تکثیر و پرورش در اسارت پستانداران و پرندگان وحشی در سالهای اخیر اظهار داشت: علیرغم اینکه هدف متقاضیان اینگونه مراکز ( بدون شکارگاه و یا دارای شکارگاه ) موضوع تامین پروتئین حیوانی و یا موضوع شکار حیوانات می باشد لیکن وجود این گونه مراکز می تواند منجر به کاهش فشار بر روی جمعیت گونه های جانوری وحشی در طبیعت گردیده و نهایتاً حفاظت از آنها که برای سازمان حفاظت محیط زیست در اولویت می باشد به نحو بهتری بانجام رسد .

 

به گفته وی، استفاده از گوشت حیوانات وحشی به منظور تغذیه سایر جانوران و حتی غذای انسانها هیچگونه تخلفی محسوب نمی شود و بعضی از گونه های جانوری وحشی با اخذ مجوز از سازمان حفاظت محیط زیست در مراکز تکثیر و پرورش برای تامین پروتیین حیوانی پرورش داده شده و همانند دام محسوب می شود.

 

مقدم با تاکید بر اینکه در باغ های وحش باید گزینه های دیگر در جهت تعدیل جمعیت در اولویت قرار گیرند اظهار داشت گونه های جانوری بومی نگهداری شده در باغهای وحش نیز علیرغم اینکه این گونه ها غالباً قابلیت رهاسازی مجدد در طبیعت را ندارند ولی می توانند از نظر ژنتیکی حائز اهمیت باشند و لازم است که باغهای وحش در نگهداری مطلوب این گونه ها کلیه تمهیدات لازم را بعمل آورند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.